Medžioklės reikmenys

Visi kraustosi iš proto! Ant bangos – anglies pluoštas0

Nuotrauka: iš archyvo

Esame pripratę šios medžiagos produktus vadinti karbonu pagal anglišką carbon, bet lietuviškai karbonas yra penktasis paleozojaus eros periodas. Jokio ryšio su ginklais, rėmais ir medžiagomis, bet daugelis tą spindinčią juodą ir tvirtą medžiagą seniai vadina karbonu, taip sakant, pasiskolindami iš anglų.

Anglies pluoštas

Šie maždaug 5–10 μm skersmens pluoštai daugiausia sudaryti iš anglies atomų. Anglies pluoštai gaminami surišant anglies atomus į kristalus, kurie daugiau ar mažiau sulygiuoti lygiagrečiai su išilgine pluošto ašimi. Taip pluoštas įgyja aukštą jėgos ir apimties koeficientą (kitaip tariant, jis labai tvirtas, nors apimtis nedidelė).

Suvijus kelis tūkstančius anglies skaidulų, susidaro gijos, kurias galima naudoti atskirai arba suausti į pluoštą. Pagrindinės šios medžiagos savybės – tvirtumas, atsparumas tempimui, lengvumas, didelis cheminis patvarumas, puikus atsparumas aukštesnei temperatūrai, mažas šiluminis plėtimasis. Anglies pluoštas dėl šių savybių plačiai naudojamas aeronautikoje, civilinėje inžinerijoje, karo pramonėje, sporte ir kt.

Anglies pluoštas paprastai kombinuojamas su kitomis medžiagomis, sudarant kompozitus. Kombinuojant su plastiko dervomis, galima sukurti sustiprintą anglies pluošto polimerą, kurio labai geras patvarumo ir svorio santykis. Anglies pluoštus galima jungti su kitomis medžiagomis, pavyzdžiui, grafitu, sudarant anglies-anglies kompozitus, kurie itin atsparūs karščiui.
Anglies pluoštai naudojami gaminant ginklų buožes, duslintuvus, šaudymo atramas ir kt.

Kas iš tiesų yra karbonas?

Karbonas buvo penktasis geologinis paleozojaus eros periodas, trukęs maždaug 60 mln. metų. Karbono pavadinimas kilo iš akmens anglių pavadinimo, todėl šis periodas vadinamas ir akmens anglių periodu.

Naujausia mada

Kasmet atsiranda naujų medžiagų ir naujų metodų, kuriuos taiko gamintojai, visaip besistengiantys pritraukti naujų klientų. Nenustebčiau, jeigu sausio pabaigoje vykusios Vokietijos parodos Jagd und Hund šūkis būtų buvęs Carbon forever – „Anglies pluoštas amžiams“! Kone kiekvienas ginklų gamintojas pristatė bent vieną modelį, kuriame panaudotas anglies pluoštas.

Sauer 101 Highland XTC

Naujasis Sauer 101 Highland XTC, atstovaujantis seniausiam ir turbūt tradiciškiausiam Vokietijos ginklų gamintojui, ne tik kuria naujas koncepcijas, bet ir siūlo naujausiomis technologijomis paremtą ginklą. Ginklo vamzdis ir uoksas apdoroti pagal moderniausius reikalavimus. Naujasis Sauer karabinas yra puikiai subalansuotas ginklas praktiškai visoms situacijoms – dėl anglies pluošto buožės, frezuoto vamzdžio ir visų kitų Sauer 101 ypatybių turėsite patikimą, funkcionalų ir tikslų ginklą.

Vis dėlto tai ne pigiausias rinkoje prieinamas ginklas. Parodoje siūlyta kaina – beveik 4000 Eur. Tačiau tai simpatiškas ginklas, kuris sudomins mėgstančius Sauer ir apskritai modernius dalykus.

Sauer 101 Highland XTC
Nuotrauka: iš archyvo

Sako 85 Carbon Wolf

Suomijos vilkas, kurio užduotis – tikslumas, taip galima apibūdinti šį Sako modelį. Anot gamintojo, šis modelis skirtas medžiotojui, vykstančiam į laukinę gamtą, kad ir ką tai reikštų. Tačiau reikia pripažinti, kad šis ginklas tikrai atlaikys daug ir paliks malonų pojūtį: jis lengvas, su anglies pluošto buože ir reguliuojama pažande, kuri yra vienas didžiausių pliusų.

Panašiai kaip kiti Sako ginklai, ir šis išsiskiria buožės danga – ji neslidi ir tvirtai suimama net drėgna. Esminis šios buožės požymis – ją galima pailginti ir sutrumpinti, o tai labai svarbu tikslumui. Juk ginklas turi tikti. Kaina irgi ne iš mažiausių – parodoje buvo 4368 Eur.

Sako 85 Carbon Wolf
Nuotrauka: iš archyvo

Steyr SM12 Breeze Carbon

Karabinas, ant kurio vamzdžio jau integruotas duslintuvas. Dabar tai vienas moderniausių sprendimų, ir Steyr tai siūlo ne vienintelis. Anot gamintojo, šis sprendimas tobulai slopina garsą, ginklas puikiai subalansuotas, be to, jis tikslus, kaip ir dera šiam prekės ženklui. Ginklas prieinamas dviejų kalibrų – .308 Win ir 6.5 Creedmoor.

Anglies pluošto varianto ilgis – 1150 mm, vamzdžio ilgis – 407 mm, svoris – 3,05 kg. Yra dėtuvių, į kurias galima dėti 4 arba 10 šovinių. Parodoje kaina buvo nemaža – 6627 Eur.

Steyr SM12 Breeze Carbon
Nuotrauka: iš archyvo

Sauer 404 Synchro XTC

Tai nepaprasta modifikacija – žalios spalvos anglies pluošto buožė. Tiesą sakant, šis modelis svyruoja ties beskonybės riba, bet, kaip sakoma, dėl skonio nesiginčijama. Sauer 404 iš esmės puikus ginklas, bet su tokia žalia anglies pluošto buože tikrai atkreipsite dėmesį. Sauer 404 Synchro XTC yra pavyzdys, kaip garsų ir patikimą prekės ženklą suderinti su modernia medžiaga.

Buožė – rankų darbo, dėl kelių anglies pluošto sluoksnių šio modelio ginklas lengvas – tik 2,7 kg, o kartu su frezuotu vamzdžiu tai yra puikiai subalansuotas šautuvas. Ši karbono buožė sumažina atatranką, o tai svarbu, nes paprastai nedidelis ginklo svoris reiškia ir didesnę atatranką, bet tik ne šiuo atveju. Kaina parodoje – 7959 Eur.

Sauer 404 Synchro XTC
Nuotrauka: iš archyvo

Browning X-Bolt Pro Carbon

Ypač lengvas, patvarus ir tikslus – taip gamintojas apibūdina šį modelį. Kiekvienas medžiotojas tikisi ginklo, kuris leis pasiekti rezultatų. Kaip ir visų ginklų su anglies pluošto buože, viena pagrindinių jo savybių yra nedidelis svoris.

Tai svarbu, jeigu medžioklėje patinka eiti tolimus atstumus, kai svarbus kiekvienas gramas. Ir šio ginklo vamzdis frezuotas, gamintojas jį siūlo įvairių populiarių kalibrų. Kitaip nei konkurentų anglies pluošto modeliai, šis ginklas parodoje išsiskyrė gana nedidele kaina – 2399 Eur.

Browning X-Bolt Pro Carbon
Nuotrauka: iš archyvo

Heym SR 30 Carbon

Kaip ir konkurentai, Heym siūlo superlengvą, superpatvarų ginklą su anglies pluošto buože, kurios forma netradicinė – su ypatinga pistoletine rankena. Parodoje .308 Win kalibro variantas siūlytas už 4490 Eur. Gamintojo svetainėje galima pasirinkti pageidaujamą ginklo konfigūraciją pagal savo poreikius.

Heym SR 30 Carbon
Nuotrauka: iš archyvo

K95 Ultimate Carbon

Kalbant apie ginkle integruotas anglies pluošto buožes, negalima nepaminėti Blaser, nes šis prekės ženklas jau seniai siūlo įvairių sprendimų. Štai pernai pirkėjams buvo pasiūlytas K95 Ultimate Carbon, kurį galima vadinti ginklu, kurio siela – iš anglies pluošto.

Susiję straipsniai

Kam patinka tradicinės vertybės, tai atrodys siaubingas ginklas, bet šiuolaikiškam medžiotojui tikrai patiks. Šis modelis dabar yra naujiena Purnavu muižos parduotuvėje už 8530 Eur.

K95 Ultimate Carbon
Nuotrauka: iš archyvo

Žurnalas Medžioklė. Prenumeruok Lietuvos pašte arba ieškok spaudos prekybos vietose.

The fastest – Browning Maral/ Greičiausias – Browning Maral

https://youtube.com/shorts/60NzAf2gK00

LA.lv
Prašome komentuoti mandagiai, nekurstyti neapykantos ir apsieiti be keiksmažodžių.